Chcete zastaviť čas? Vytvorením sochy alebo odliatku sa vám to podarí. Socha nestarne.

Na workshope sme sa vrátili do detských čias. Tak ako sa deti hrajú s formičkami a rôznymi hmotami, aj my sme vyrábali originálne odliatky.

Názov workshopu: Odliatky tela
Pre koho je určený: tvorivých ľudí s citom pre hmotu
Trvanie: max. 2 hodiny
Cena: dohodou
Obtiažnosť: stredná


Slavomír Gibej a Tomáš Pátek

Keď Slavomír Gibej pred dvomi rokmi ukončil prácu v reklamnej agentúre, začal sa stále viac pohrávať s myšlienkou vlastnej tvorby. Založil výtvarný ateliér a spočiatku sám, neskôr spolu s Tomášom začal vytvárať sochy z ľudí alebo z časti ich tiel. „Keď vidím na ulici peknú ženu, nevnímam jej krásu ako kedysi, ale rozmýšľam čo z nej by sa dalo odliať.“ priznal so smiechom majiteľ ateliéru.

Od hlavy po päty

Lifecasting, čiže odlievanie je proces, pri ktorom sa vytvára trojrozmerná kópia ľudského tela. „Takto môžete reprodukovať ktorúkoľvek časť tela. Ak ju skombinujete s bižutériou, odevami alebo doplnkami a povrch výtvarne spracujete, odliatok povzniesiete do umeleckej podoby,“ vysvetlil nám Slávo a ukázal nám galériu svojich prác.

Dar na celý život

Zhodli sme sa na tom, že ľudia milujú 3D odliatky nožičiek alebo rúk svojich detí vo veku, ktorý bude nanávratne preč a že mnohé ženy chcú mať spomienku na svoje tehotenstvo a nechajú zachytiť svoje telo v období očakávania nového života.

Neposlúchol, oskalpovali ho

Na odliatkoch nás prekvapil ako vidieť každý detail, dokonca aj drobné vrásky, či tetovanie. „No a ak sa pred tým poriadne nenakrémuje tvár, môže sa stať, že človek príde aj o celé obočie,“ priniesol nám ukázať Tomáš nevydarený odliatok jednej mužskej tváre.

Dýchať treba cez slamky

Základom vzniku odliatku tela je vytvorenie formy. Predtým sa nastaví póza a odlievaná časť sa natrie krémom. Na väčšie celky sa nanesie silikón, keď vytvrdne, silikónová vrstva sa uzavrie sadrovou vrstvou. Po stuhnutí sa forma z tela opatrne odoberie. Dôležité je aby sa človek hodinu nepohol a ak sa robí tvár, musí dýchať cez slamky.

Spravia z vás sochu

Formy sa potom retušujú a upravujú, až potom sa do nich vyleje odlievací materiál. Po jeho vytvrdení sa rozoberú a zostane nám reálny odliatok tela. Tento prechádza ďalšími procesmi korektúr a povrchových úprav. Na prvý pohľad sa zdá celý proces jednoduchý, no vyžaduje si technologické znalosti a zručnosti, ktoré sa dajú získať iba časom a skúsenosťami.

Máme ďalšiu ruku

Na odlievanie menších časti tela, ako sú ruky, nohy či tvár sa používa stomatologický alginát. Výroba alginátovej formy trvá iba chvíľku. Hanka sa rozhodla pre odliatie ruky, ktorú vložila do tejto rôsolovitej hmoty. Tá po niekoľkých sekundách stuhla, no zostala pružná. Po stuhnutí jej ruku z formy Slávo opatrne vytiahol. Do vytvorenej formy nalial sadru. Na druhý deň po stuhnutí sadry odstránil alginátovú časť. Výsledný odliatok si môže Hanka ponechanať v pôvodnej farbe materiálu alebo ho povrchovo upraviť. Možnosti sú neobmedzené. Môže použiť rôzne dekoratívne techniky cez rôzne farby až po pozlatený povrch.

PRIPRAVILA: Daniela Mýtna, FOTO: Miro Miklas