AKO TO FUNGUJE

Ak hľadáte mimoriadny darček alebo suvenír, ponúkam vám jedinečné umelecké dielo. Veľmi jednoducho môžeme spoločne vytvoriť životný odliatok ktorejkoľvek časti tela. Prakticky akákoľvek časť tela môže byť plasticky reprodukovaná. Od rúk a nôh dieťaťa, dospelého človeka, pier, tváre, pozadia až po tehotné brucho, či kompletné telo v póze, alebo prirodzenej polohe.

Nastavenie polohy.

Správne naaranžovanie tela je najdoležitejšou časťou pre vznik celého diela. Snažíme sa nájsť a zvýrazniť telesné kvality odlievanej osoby. Vzniknutá póza – poloha, natočenie sa presne zobrazí vo výslednom odliatku.  Poloha musí byť vkusná a dôstojná. Pre odlievanú osobu aj pohodlná.

Vytvorenie negatívnej formy.

Základom vzniku odliatku tela je vytvorenie negatívnej formy. Iba pri tejto fáze práce je nutná prítomnosť modelu. Na tele sa zaznačí odlievaná časťa natrie sa separačným krémom. Postupne sa nanesie odlievací materiál. Po jeho vytvrdení sa uzavrie sadrovou vrstvou. Nakoniec sa celá negatívna forma z tela odoberie.

Miesto odlievania.

Odlievanie vykonávame v našom ateliéri. Tak isto môžeme prísť k vám. Proces vytvorenia negatívnej formy je možné vykonať v pohodlí vášho domova.

Výroba odliatku.

V prípade vášho záujmu o odliatok sa vopred dohodne na výslednom vzhľade diela. Sochy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako umelý kameň, epoxidy… Náš preferovaný materiál je zmes disperzie, akrylu a alabastrovej sadry – Acrygibs. Ľahký, pevný, materiál s dobrými vlastnosťami opracovania. Bez povrchovej úpravy je v exteriéri prakticky nezničiteľný.

Povrchová úprava.

Výsledný odliatok môže byť ponechaný vo farbe materiálu, ale aj výtvarne pojednaný. Na povrchovú úpravu odliatku ponúkam množstvo dekoratívnych možností. Záleží od vás, akú farebnosť si zvolíte. Od klasickej bielej, cez rôzne farebné, meatlické, imitačné povrchy až po zlatený 24-karátovým zlatom.

Lakovanie.

Lak prevážne oživí vzhľad sochy. Nanáša sa stirekacou pištolou vo viacnásobných vrstvách na seba. Každá vrstva predtým sa nechá úplne vyschnúť a starostlivo prelešti. Dosiahne sa tým vysoký odrazový efekt. Treba však opatrne zvážiť vhodnosť použitia vysokého lesku podľa farby a celkového vzhľadu sochy.

Bezpečnosť

Materiál použitý pri odlievaní reliéfneho portrétu ja klasická rýchle tuhnúca sádra. Sadra je hygienicky nezávadný matreial, používaný aj v zdravotníctve. Pri výrobe zložitých foriem používame dvojzložkový silikón. Silikon je jemne pastovitý dvojzložkový polyadičný systém (živica a katalyzátor). Silikónová živica vulkanizuje pri izbovej teplote. Živica bola vyvinutá na duplikáciu výrobných foriem s jemnými detailmi a je dermatologicky testovaná, tj. bez problémov sa môže nanášať na ľudskú pokožku.

Výroba odliatku.

Najskôr je nutné odobratú formu vyretušovať a upraviť. Forma sa vylpní odlievacím materialom a necha zatuhnúť. Po stuhnutí sa forma rozoberie a zostane nám surový odliatok. Tento prechádza ďalšími procesmi korektúr a povrchových úprav až po požadovaný výsledok. Na prvý pohľad jednoduchý proces. Vyžaduje však zručnosť, fyzikálno-mechanické, technologické a ďalšie znalosti, ktoré sa dajú získať iba skúsenosťou.

Osadenie.

Odliatok je interierové dielo. Po dohode s vami, socha môže byť stojatá na mramorovej doske alebo závesnená na stenu.

Doručenie odliatku.

Odliatok vám môžme doručiť kurierom, odporúčame však osobný odber z dôvodu krehkosti materiálu, ktorý sa môže pri zaslaní poštou poškodiť, za čo poskytovateľ nezodpovedá.

Starostlivosť o sochu.

Nepoužívajte žiadne čistiace kvapaliny alebo vodu. Prach utrieť starostlivo handričkou. Udržujte svoje sochy vo vhodnej vzdialenosti od extrémneho tepla, chladu a ďaleko od vlhkých oblastí.

Cena odliatkov.

Cena za odliatok sa vždy dohodne vopred. Pred každým odlievacím procesom je nutná konzultácia. Nakoľko nie je možné dodržať presnú veľkosť zobrazenej časti, ceny sú aproximatívne. Cena sa pohybuje v rozsahu 500 – 4 000 €  za odliatok.

Ak sa rozhodnete pre tento netradičný spôsob zobrazenia vašej podoby, kontaktujte nás a zodpovieme vám všetky vaše otázky. Alebo si môžme dohodnúť čas stretnutia u nás v ateliéri.