AKO TO FUNGUJE

Základom vzniku odliatku tela je vytvorenie odlievacej formy. Len pri tejto fáze práce je nutná prítomnosť modelu.

Nastavenie polohy.

Správne naaranžovanie tela je najdôležitejše pre vznik celého diela. Snažím sa nájsť a zvýrazniť telesné kvality odlievanej osoby. Vzniknutá póza – natočenie tela sa presne zobrazí vo výslednom odliatku. Poloha musí byť vkusná, dôstojná a pre model pohodlná.

Vytvorenie odlievacej formy.

Na telo sa nanesie viskózna silikónová vrstva, ktorá sa uzavrie sadrou. Po stuhnutí oboch materiálov vznikne odlievacia forma, torá sa z tela odoberie. Samotné odlievanie (proces nevyhnutný pre vznik formy) pri zložitejších formách trvá max. hodinu.  Jednoduchšie formy (nap. chrbát, zadok) trvajú do 30 min. Materiály použité pri odlievaní sú hygienicky nezávadné, používané aj v zdravotníctve. Sú dermatologický testované a bez problémov je ich možné nanášať na ľudskú pokožku.

Výroba odliatku.

Na výslednom vzhľade odliatku sa dohodne vopred. Sochy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako umelý kameň, epoxidy. Preferujem zmes disperzie, akrylu a alabastrovej sadry. Ľahký, pevný, materiál s dobrými vlastnosťami. Bez povrchovej úpravy je v exteriéri prakticky nezničiteľný. Čas dodania diela je približne mesiac od zhotovenia formy.

Výsledný odliatok môže byť ponechaný vo farbe materiálu, ale aj výtvarne pojednaný. Na povrchovú úpravu odliatku ponúkam množstvo dekoratívnych možností. Je na Vás, akú farbu si zvolíte. Od klasickej bielej, cez rôzne farebné, metalické, imitačné povrchy až po pozlátený 24 karátovým zlatom. Odliatok je interiérové ​​dielo, samostatne stojaté na mramorovom podstavci, alebo závesné na podkladovej doske v ráme. Odliatok vám doručím osobne aj s možnosťou osadenia na mieste.

Lakovanie.

Vysoko odborný manuálny proces v ktorom odliatok nadobudne svoj finálny vzhľad. Lak oživí vzhľad sochy. Nanáša sa striekacou pištoľou vo viacnásobnými vrstvách na sebe. Každá vrstva predtým sa nechá uschnúť a starostlivo ju preleštiť. Dosahuje sa tím vysoký odrazový efekt. Je však potrebné starostlivo zvážiť vhodnosť použitia vysokého lesku podľa farby a celkového vzhľadu sochy.