ATELIER

Príhovor autora.

Narodil som sa vo Svidníku. Po strednej výtvarnej škole v Košiciach, som absolvoval sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vedľa školy som sa venoval ilustráciu, komiksu, maľbe, fotografiu, animáciu, priemyselnému a grafickému dizajnu, 3D grafike, a ďalším formám výtvarného prejavu.
Počas štúdia na VŠ som pracoval v reklamnej agentúre, kde som vytvoril alebo spolupracoval na množstve kampaní a publikácii. Do môjho portfólia patrí viac ako 200 obalov na CD, MC pre interpretov slovenskej a slovenského populárnej hudby. Za svoju tvorbu, „Obal roka“ som získal 2-krát slovenskú Grammy.
V obrovskej konkurencii, v kvalite takmer identických prejavov, som bol stále viac zviazaný predstavami objednávateľa než realizáciou vlastných vízií a tvorivých ambícií. Po 20 rokoch komerčnej činnosti som sa rozhodol odísť z reklamy a venovať sa veľkému snu – vlastnej výtvarnej tvorbe. Činnosť výtvarného ateliéru Busta.sk začala v r. 2014.

Snažím sa ukázať nevšedný pohľad na krásu ľudského tela, prezentovať ho v rôznych farebných variantách a podobách. Nehľadám ďalší skrytý zmysel. Diela sú prvo-plánové a zrozumiteľné. Ich výpovedná hodnota je čistá a jasná. Výraznosť a estetika diel vychádza z ľudského tela. Preto je moje umenie prístupné a zrozumiteľné všetkým, nielen odbornej verejnosti. Môže ich posúdiť i nevidiaci. Všetky objekty sú závesné na stenu, nepotrebujú žiaden ďalší priestor – môžu byť náhradou klasického obrazu.

Chcem si žiť svoj sen a pretvárať ho do tvorby ktorú považujem atraktívny prejav, ktorý je výsostne inšpirovaný ľudským telom. Samotná práca je elegantný a originálny proces. Nejedná sa len o technické odkopírovanie podoby. Súhra tvaru, farby, dekorácie, dáva objektu ďalší rozmer a atraktívny výtvarný vzhľad. Celé je to o zručnosti a praxi. Ale aj o miešaní, odlievaní, brúsení, farbení, lakovaní a mnohokrát aj o zábave.