ODLIATOK TVÁRE

Odliatok tváre – Life Mask.

Socha tváre vytvorená na základe predlohy živej osoby. Tvár definuje každého z nás. Zostáva nám v pamäti, ako obraz blízkeho človeka. Obraz, ktorý sa dá skopírovať a vytvoriť jeho podobu. Odliatok zobrazí každú krivku vašej tváre, presne s perfektnými detailami.

Nina-tvar-CB
ksicht-jana
matus-3-700

Ako jediný zo všetkých umeleckých prejavov v pravom slova zmysle zveční vašu podobu. Technika odlievania je známa odjakživa. Príchodom moderných materiálov sa skrátil čas tuhnutia, čo umožnilo realizovať odliatky aj zo živých ľudí v pomerne krátkom čase. Nejedná sa o surový odliatok. Ako autor vstupujem do procesu určením celého vzhľadu. Od vytvorenia odlievacej formy, samotnou realizáciou odliatku, použitým materiálom, úpravou povrchu, retušou, odstránením nedostatkov, farebnosťou až po finálne osadenie.

Čiastočne viem odliať fúzy, bradu a vlasy. Technicky sa jedná veľmi náročný prípravný proces, čo predĺži čas vzniku odlievacej formy. Vlasy sa musia vopred upraviť špeciálnou rôsolovitou zmesou. Vo finále pôsobia štylizovane resp. mokrým dojmom. Po odliatí sa zmes jednoducho z vlasov vyčeše. Rovnako to platí pri odlievaní fúzov a brady.

Ladizo
iby
Iby-IMG_1280-PRINT
Milos-Jurani

Na základe fotografií alebo videozáznamu zo zavretých oči frézovaním vymodelujem, resp vytvorím živý pohľad.

Socha nestarne, čo človek ocení až po rokoch. A ďalšie generácie. Môže dotvárať interiér, zdobiť akýkoľvek verejný či súkromný priestor. Byť súčasťou spomienkovej tabule, náhrobného reliéfu alebo predlohou na ďalšie spracovanie.

Cena odliatkov.

Nie je možné vypracovať presný cenník. Preto sa cena za odliatok vždy dohodne vopred. Pohybuje sa od 500 € v reliefnom prevedení. Pred každým odlievacím procesom je nutná konzultácia.

Odliatok tváre a súčasnosť.

Môže sa zdať, že odliatok tváre ako výtvarný prejav upadol do zabudnutia. Do určitej miery ho nahradila fotografia.  Napriek tomu sa naďalej teší svojmu záujmu. Nie je však hromadne mediálne prezentovaný. Jeho výnimočnosť vychádza aj z intimity vzhľadu, ktorý veľmi realisticky kopíruje všetky detaily tváre vrátane nedostatkov. Tu make-up ani photoshop nepomôže. Preto zostáva zachovaný hlboko v súkromí bez potreby verejného zobrazovania. Kvalitne zhotovený odliatok je cenným dielom len pre najbližších.

Čaro odliatku objavili mnohé celebrity aj súčasné osobnosti kultúrneho života. Uvádzam len niekoľko…

Zdroj: International Life Cast Museum

Ak sa rozhodnete pre tento netradičný spôsob zobrazenia vašej podoby, kontaktujte ma a zodpoviem vám všetky vaše otázky. Alebo si môžme dohodnúť čas stretnutia u mojom v ateliéri.